Slik gikk det med trafikken i korona-året
Færre biler alle steder, utenom forbi Steinrusten.
Trafikken stupte i mars og april 2020, da mye ble korona-stengt og mange havnet på hjemmekontor. Mellom Askøy og Bergen ble rushtidskøene kortere:
- I gjennomsnitt kjørte 19.285 kjøretøy i døgnet gjennom Olsviktunnelen i 2020.
- I 2019 var døgntrafikken på 20.368 kjøretøy.
- Dermed var det i fjor en nedgang på 5,3 prosent.
En tilsvarende nedgang finner man også mange andre steder i bergensområdet. Det gjelder også mellom Bergen og Sotra. Den nedgangen førte selvsagt også til mindre køer for Askøy-folk som pendler til Bergen.
Lignende utvikling var det også på de fleste av Vegvesenets målepunkter på Askøy:
- Vest for Askøybrua (tre målepunkter): Ned 7,1 prosent
- Florvågtunnelen: Ned 4,8 prosent
- Kleppe: Ned 7,7 prosent
- Juvikflaten: Ned 3,5 prosent
Også på Ravnangerveien var det kraftig nedgang, men der var tellingen ufullstendig.
Statistikken viser at både pendlertrafikken og kjøring i helgene gikk ned. Men i sommerferien var det faktisk mer trafikk enn tidligere år.
Fylkesveien forbi Steinrusten er det eneste målepunktet der trafikken holdt seg i koronaåret. Der var gjennomsnittlig døgntrafikk på 4319 kjøretøy, bare 20 mindre enn i 2019.
Også ved Steinrusten gikk trafikken kraftig ned da Norge korona-stengte i vår, men brorparten av 2020 var det flere biler der enn året før.
Statens vegvesen har ikke faste målepunkter nord på Askøy.
Mest lest akkurat nå
Dette popper opp over alt. To ulike aktører ønsker å etablere tilbudet på Askøy
Endå ein båt funnen. Politiet åtvarar mot båttjuvar
Søk i dødsannonsene
Frp-veteranen gir seg i politikken
Vannledningsbruddet er utbedret
I februar 2019 døde Oliver Emir (2) av hjernekreft. Tre år senere ligger lillesøster i foreldrenes armer