Askøyværingen / Sport / Sondre erobrer sjakkverden

Logg inn:

Navn:
Passord:

Har du et tips?

Alle tips til AV behandles anonymt, men det er viktig for oss å vite hvemdu er, slik at vi eventuelt kan få mer informasjon om saken.Derfor ber vi om at du legger inn navn, e-postadresse og telefonnummer.

 

Tips sportsredaksjonen
*
Ditt navn
*
E-post
*
Telefon
Sondre erobrer sjakkverden

Sondre erobrer sjakkverden

Ikke mange elleveåringer har opplevd å delta i et verdensmesterskap. I forrige uke gjorde Sondre Merkesvik fra Herdla nettopp det.

Publisert 02.12.11 08:10
Endret 02.12.11 08:10

Elleveåringen var nemlig en av Norges deltakere under ungdoms-VM i sjakk, som gikk av stabelen i Brasil i forrige uke. Sondre endte som nummer 48 av 133 deltakere – ganske imponerende når man tenker på at gutten er ett år yngre enn mange av konkurrentene.

– Jeg er ganske fornøyd. Det kunne alltids gått enda bedre, men alt i alt spilte jeg helt greit, sier han.

Sondre var den 13. beste elleveåringen under årets VM. Neste år håper han å gjøre det enda bedre
– Da er jeg ikke yngre enn mange av spillerne, så jeg håper å gjøre det enda bedre da. Jeg satser egentlig på det, sier han.

Bedre enn rankinge
Før mesterskapet startet i Brasil, var Sondre ranket som nummer 58 av de 133 VM-deltakerne. At han endte ti plasser over, er pappa Frode veldig godt fornøyd med
– Han gjorde det veldig bra, spesielt med tanke på at dette er veldig nytt for ham og at mange av konkurrentene faktisk var eldre, sier faren.

Selv tar Sondre VM-opplevelsen med knusende ro
– Det var litt spesielt i begynnelsen, og jeg var kanskje mer nervøs enn jeg pleier. Men det gikk bedre etter hvert, sier han.

Hjemme på Herdla har den unge sjakkspilleren skapet fullt av pokaler fra tidligere bragder. Tidligere i år ble han Norgesmester i sin klasse
– Jeg vet ikke helt hva som er det beste med sjakk, men jeg liker jo å vinne.

– Blir du sur når du taper
– Noen ganger blir jeg det. Jeg liker aldri å tape, sier han.

Slo faren som femårin
Allerede da poden var fem år måtte pappa Frode konstatere at sønnen var i ferd med å rykke fra ved sjakkbordet. Det var nemlig første gang Sondre vant over faren. Nå ser de begge frem imot nye bragder ved sjakkbordet.

– Jeg tror han fikk god erfaring under denne konkurransen, og jeg synes ikke minst han taklet den store konkurransen bra. Det var en del ting der nede han ikke er vant med hjemmefra, så jeg var spent på hvordan han ville reagere, men det gikk heldigvis uten problemer, sier faren.

Sondre er nemlig ikke typen som lar seg stresse så lett.

– Det er fortsatt sjakk selv om det er større enn hva jeg er vant med. I tillegg var det morsomt å få lov til å dra helt til Brasil, sier han.

Del artikkelen

Tips en venn




100 mill. snart i havn

100 mill. snart i havn

– Foreløpig er det snakk om en intensjonsavtale, men vi håper å kunne signere den endelige kontrakten i løpet av få uker.

    Kva skal vegen heita?

    Kva skal vegen heita?

    Både i Skiftesvik og på Tveit er det innbyggjarar som ventar på ei endeleg avklaring i spørsmålet om kva veg dei bur i.

      Nå ser Jeanette fremover

      Nå ser Jeanette fremover

      Drøye to måneder etter at håndballkarrieren til Jeanett Haga Holgersen (22) ble satt på vent, er hun allerede tilbake i trening, klar for å kjempe seg tilbake på parketten.

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        – Dette er så interessant å se. Hvor mange hus er kommet til? Hvordan ser bygdene våre ut fra denne siden?

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Fjorårets publikumssuksess under Strusshamnfestivalen til tross, det blir ingen gjentakelse i år.

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Fra i år av kan du ikke lenger dra på ferie til utlandet i fritidsbåt med et vanlig båtførerbevis. En båtskole fra Askøy tilbyr nå et godkjent internasjonalt båtførerbevis, som en av de første i Norge.

              Siste kortnytt

              Mest tipset

              Eldre artikler

              Siste kortnytt

              Askøyværingen, AV-bygget,
              Postboks 4, 5321 Kleppestø

              Ansvarlig redaktør: Stig Erik Elliott

              Utviklet i KeyPublisher, et Keyteq AS©2006 produkt