Askøyværingen / Debatt / Frie tanker i stengte rom

Logg inn:

Navn:
Passord:

Skriv din mening!

Alle har noe de har på hjertet. Hvorfor ikke la dine sambygdinger få høre hva du har å si? Skriv leserinnleg i Askøyværingen, og vær med på å sette dagsorden! Alle innlegg må signeres med navn, men fyll også ut resten av kontaktskjemaet, slik at vi kan ta kontakt med deg dersom det er problemer med innlegget.

 

Navn
*
Adresse
Postnummer og -sted
E-post
*
Telefon

Frie tanker i stengte rom

I norsk rikspolitikk i etterkrigstiden var det lenge sånn at noen i Arbeiderpartiet snakket sammen, og plutselig hadde Norge fått nye retningslinjer å forholde seg til. Maktarrogansen måtte partiet tåle mye kritikk for – spesielt fra høyresiden. På Askøy har vi i dag en flertallskoalisjon bestående av Høyre, Frp og KrF. De er nå i ferd med å ta en halv «Haakon Lie». 

Publisert 19.12.11 21:42
Endret 19.12.11 21:36

I kommunestyret før helgen vedtok de  at ordningen med lukkede ad hoc-utvalg skal vedvare. Disse utvalgene blir satt ned ved spesielle saker. Her skal representanter fra de politiske partiene og administrasjonen jobbe frem saksgrunnlag og fremme ideer før viktige avgjørelse fattes i formelle utvalg.

Dette høres i og for seg ut som et godt redskap. Problemet er bare at de tre styrende partiene på Askøy insisterer på at utvalgsmøtene skal være lukket. Ingen utenforstående får komme og høre på debatten, ingen møtereferater skal skrives. Slik skal det være fordi politikerne mener at de trenger et tenkeloft der de kan jobbe fritt uten å måtte ha media og interessegrupper som bivånere. Lukkede rom er ingen god arena for politisk håndverk. Forutsetningen for et godt lokaldemokrati, er offentlig meningsbrytning hvor både politikere, byråkrater, interessegrupper og medier kan drive frem en debatt med ulike perspektiver som avler gode løsninger til gagn for lokalsamfunnet. Politiske tanker som ikke kan gjengis offentlig, bør heller ikke tenkes.

Ett av argumentene som har vært trukket frem når det har vært snakk om lukkede møter av denne typen, er at politikerne føler behov for å tenke fritt: Man skal altså kunne fremme uforpliktende ideer, ideer som kanskje ikke er ferdig gjennomtenkt – og som man derfor ikke vil ha presentert i Askøyværingen, Bergens Tidende eller styrer i lag og velforeninger som har vært til stede på møtet. Dette kan være skadelig for prosessene, hevder ad hoc-tilhengerne. Vi mener bestemt at lukkede fora er langt mer skadelig enn eventuelle avisoppslag om halvtenkte tanker. Alle forstår at politikere og administrasjon trenger å diskutere uten at alt som kommer frem kan heftes ved dem som endelige avgjørelser. Nettopp derfor har vi politiske utvalg, formannskap og kommunestyre.

Det Høyre, Frp og KrF ikke forstår, er at hemmelighold avler mistanke. Dagens flertallskoalisjon lett kan fatte uformelle vedtak i ad hoc-utvalg før de kommer til formell behandling. Skjer dette, blir ad hoc-utvalgene skadelig for lokaldemokratiet.

Del artikkelen

Tips en venn




100 mill. snart i havn

100 mill. snart i havn

– Foreløpig er det snakk om en intensjonsavtale, men vi håper å kunne signere den endelige kontrakten i løpet av få uker.

    Kva skal vegen heita?

    Kva skal vegen heita?

    Både i Skiftesvik og på Tveit er det innbyggjarar som ventar på ei endeleg avklaring i spørsmålet om kva veg dei bur i.

      Nå ser Jeanette fremover

      Nå ser Jeanette fremover

      Drøye to måneder etter at håndballkarrieren til Jeanett Haga Holgersen (22) ble satt på vent, er hun allerede tilbake i trening, klar for å kjempe seg tilbake på parketten.

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        – Dette er så interessant å se. Hvor mange hus er kommet til? Hvordan ser bygdene våre

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Fjorårets publikumssuksess under Strusshamnfestivalen til tross, det blir ingen gjentakelse i år.

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Fra i år av kan du ikke lenger dra på ferie til utlandet i fritidsbåt med et vanlig båtførerbevis. En båtskole fra Askøy tilbyr nå et godkjent internasjonalt båtførerbevis, som en av de første i Norge.

              Siste kortnytt

              Mest tipset

              Askøyværingen, AV-bygget,
              Postboks 4, 5321 Kleppestø

              Ansvarlig redaktør: Stig Erik Elliott

              Utviklet i KeyPublisher, et Keyteq AS©2006 produkt