Askøyværingen / Debatt / En verdig slutt på året 2011

Logg inn:

Navn:
Passord:

Skriv din mening!

Alle har noe de har på hjertet. Hvorfor ikke la dine sambygdinger få høre hva du har å si? Skriv leserinnleg i Askøyværingen, og vær med på å sette dagsorden! Alle innlegg må signeres med navn, men fyll også ut resten av kontaktskjemaet, slik at vi kan ta kontakt med deg dersom det er problemer med innlegget.

 

Navn
*
Adresse
Postnummer og -sted
E-post
*
Telefon

En verdig slutt på året 2011

Like sikkert som at folk på forhånd er klar over risikoen, skjer det hvert eneste år ulykker i forbindelse med oppskyting av nyttårsraketter. I dagens AV går Askøy Brann og Redning ut med en oppfordring til askøyværingene: De ber hver enkelt bruke fornuft når de skal runde av 2011 med fyrverkeri.

Publisert 29.12.11 14:37
Endret 29.12.11 14:24

Det er ikke vanskelig å slutte seg til denne oppfordringen. Hvor mye penger vi bruker på fyrverkeri, er en privatsak – selv om mange mener at de kolossale summene som bokstavelig talt går opp i luften på nyttårsaften representerer en sløsing uten sidestykke. Det som ikke er en privatsak, er hvordan man håndterer raketter og andre former for fyrverkeri.

For det første: Uvettig omgang med fyrverkeri representerer en fare for andre. Folk samles gjerne rundt midnatt nyttårsaften, både for å sende opp raketter og for å beskue fargespillet på himmelen når andre sender opp raketter. Går noe galt, går det ikke nødevendigvis bare ut over bare den som slurver med oppskytingen. Vi har alle krav på en fredelig nyttårsfeiring der vi ikke risikerer liv og lemmer på grunn av andres idioti.

For det andre: Om vi ikke har vett til å gjøre det på selve nyttårskvelden, bør hver enkelt av oss på forhånd tenke gjennom hvilken helsefare fyrverkeriet i realiteten kan utgjøre. Det er lett å tenke «det skjer ikke meg». Da skal vi huske på at nyhetssendingene på tv første nyttårsdag hvert eneste år inneholder håndfaste bevis på at det kan skje hvem som helst. Folk mister synet, fingre og hender skades for livet. Alt på grunn av noen øyeblikks ubetenksomhet.

Ulykker i forbindelse med fyrverkeri skyldes ofte alkohol. Feiringen tidligere på kvelden fører gjerne til et promillenivå som svekker dømmekraften. Planlegger du å sende opp raketter i morgen, bør du holde deg edru. Eventuelt bør du sørge for at andre holder seg edru, og overlate oppskytingen til dem.

Et siste moment det er viktig for oss voksne å huske, er at vi er rollemodeller for barna våre. Vår nyttårsfeiring og vår håndtering av fyrverkeri blir observert av små ører og øyne. Det vi gjør danner grunnlaget for hva barna oppfatter som akseptabelt. Du vil vel ikke at en ulykke skal ramme dem du har aller kjærest?

Del artikkelen

Tips en venn




100 mill. snart i havn

100 mill. snart i havn

– Foreløpig er det snakk om en intensjonsavtale, men vi håper å kunne signere den endelige kontrakten i løpet av få uker.

    Kva skal vegen heita?

    Kva skal vegen heita?

    Både i Skiftesvik og på Tveit er det innbyggjarar som ventar på ei endeleg avklaring i spørsmålet om kva veg dei bur i.

      Nå ser Jeanette fremover

      Nå ser Jeanette fremover

      Drøye to måneder etter at håndballkarrieren til Jeanett Haga Holgersen (22) ble satt på vent, er hun allerede tilbake i trening, klar for å kjempe seg tilbake på parketten.

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        – Dette er så interessant å se. Hvor mange hus er kommet til? Hvordan ser bygdene våre

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Fjorårets publikumssuksess under Strusshamnfestivalen til tross, det blir ingen gjentakelse i år.

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Fra i år av kan du ikke lenger dra på ferie til utlandet i fritidsbåt med et vanlig båtførerbevis. En båtskole fra Askøy tilbyr nå et godkjent internasjonalt båtførerbevis, som en av de første i Norge.

              Siste kortnytt

              Mest tipset

              Askøyværingen, AV-bygget,
              Postboks 4, 5321 Kleppestø

              Ansvarlig redaktør: Stig Erik Elliott

              Utviklet i KeyPublisher, et Keyteq AS©2006 produkt