Askøyværingen / Debatt / En julehilsen fra oss i AV

Logg inn:

Navn:
Passord:

Skriv din mening!

Alle har noe de har på hjertet. Hvorfor ikke la dine sambygdinger få høre hva du har å si? Skriv leserinnleg i Askøyværingen, og vær med på å sette dagsorden! Alle innlegg må signeres med navn, men fyll også ut resten av kontaktskjemaet, slik at vi kan ta kontakt med deg dersom det er problemer med innlegget.

 

Navn
*
Adresse
Postnummer og -sted
E-post
*
Telefon

En julehilsen fra oss i AV

I min første juleavis som redaktør har jeg hoppet elegant bukk over lederen. Ikke fordi julestemningen har overmannet meg og fratatt meg all evne til å mene. Tvert om: I dag har jeg noe langt viktigere på dagsorden. Jeg vil bruke høytidsanledningen til å komme med en ektefølt hilsen til de rundt 16.000 leserne som ifølge statistikken blar opp i hver eneste utgave av lokalavisen vår.

Publisert 23.12.11 08:19
Endret 23.12.11 08:17

Å ha så mange lesere er noe som både inspirerer og forplikter. Derfor har jeg lyst å fortelle hver enkelt av dere at både jeg og mine kolleger hver dag gjør vårt ytterste for å leve opp til den tilliten dere viser oss. Mer enn noen er vi klar over følgende faktum: Uten engasjerte og oppegående lesere er en avis verdiløs. På papiret kan den være så god den bare vil – det er leserne som gir den verdi. Nå får jeg det kanskje til å høres ut som om det å jobbe i Askøyværingen medfører et ansvar som hviler tungt og dystert på våre skuldre. Slik er det ikke. Det er en glede og et privilegium å jobbe i en avis i et lokalmiljø som Askøy. Grunnene til det er mange. For det første dekker vi et vekstområde der det skjer mye spennende, både når det gjelder næringsliv og befolkningsutvikling. Veksten gir utfordringer, ja, men har vi tenkt på alternativet? Det finnes nok av norske kommuner som sliter med fraflytting og nedgangskonjunkturer på bred front. Vi er heldige, tross alt.

Det som etter mitt syn gjør det ekstra spennende å jobbe på og med Askøy, er folkene som bor her ute. Sjarmerende skole- og barnehagebarn som møter oss med smil og gode historier. Fantastiske ildsjeler som legger ned utallige dugnadstimer for å skape aktivitet for andre. Engasjert ungdom som tar ansvar og viser at fremtiden kommer til å være i gode hender. Dedikerte politikere som bruker av sin fritid for å utvikle lokalmiljøet sitt. Og, ikke minst: Et blomstrende organisasjonsliv med et repertoar som gleder mange – enten man er journalist eller menigmann i salen.

Det er lett å bli glad i både Askøy og askøyværingene. Det har jeg selv erfart, om jeg får lov til å være litt privat. For noen år siden sluttet jeg i Askøyværingen. Jeg ble ikke lenge vekke. Jeg valgte å returnere. Ikke fordi jeg fikk bedre betalt. Ikke fordi det manglet utfordringer i jobben jeg hadde i en mellomfase. Jeg kom først og fremst tilbake fordi jeg savnet Askøy. Jeg savnet kollegene mine i Askøyværingen: Jeg savnet å være en del av utviklingen i kommunen vår.

Jeg vet at jeg har kollegene mine med meg når jeg sier at Askøy er noe langt mer enn et sted der vi tilfeldigvis har arbeidsplassen vår. Vi bryr oss om lokalmiljøet vårt. Når våre markedskonsulenter selger annonser, er det ikke bare for å skape inntekter til avisen. Det er også fordi de ønsker at annonsørene skal lykkes og nå sine mål gjennom markedsføring hos oss. Når våre journalister skriver saker der noen er kritisk og krever endring, er det ikke fordi de har noen personlig glede av å bibringe harde ytringer. De gjør det fordi enhver avis har en plikt til å belyse viktige saker fra flest mulig vinkler, slik at avgjørelsene som fattes er til beste for fellesskapet. Og: Når våre journalister er ute for å dekke ulike arrangementer, er det ikke fordi vi tilfeldigvis trenger stoff til avisen. Det er fordi vi ønsker å vise frem alt det positive som skjer i nærmiljøet, og fordi vi både håper og tror at vårt arbeid kan være med på å gjøre folk stolte av Askøy.

Vi står nå på terskelen til en høytid som handler om nestekjærlighet, familie, samhold og tradisjoner. Mitt største ønske er at du og dine nærmeste skal få en fin jul og et fredelig, nytt år. Samtidig er det slik at julen kan være en tung tid for enkelte. Når folk flest samles i glede, er det ekstra vondt for dem som av ulike årsaker kjenner på sorg, ensomhet eller følelsen av å stå utenfor. Ord i en avis kan være fattig trøst når livet er vanskelig. Men én ting vil til alle som bor på Askøy eller har tilknyting til Askøy: Vi tenker på dere, vi bry oss om dere.

På vegne av alle i Askøyværingen:

Stig
Redaktør

Lesernes dom:

60%
40%
Trykk på tommelen for å si hva du synes om hvordan vi har skrevet saken.
Del artikkelen

Tips en venn




100 mill. snart i havn

100 mill. snart i havn

– Foreløpig er det snakk om en intensjonsavtale, men vi håper å kunne signere den endelige kontrakten i løpet av få uker.

    Kva skal vegen heita?

    Kva skal vegen heita?

    Både i Skiftesvik og på Tveit er det innbyggjarar som ventar på ei endeleg avklaring i spørsmålet om kva veg dei bur i.

      Nå ser Jeanette fremover

      Nå ser Jeanette fremover

      Drøye to måneder etter at håndballkarrieren til Jeanett Haga Holgersen (22) ble satt på vent, er hun allerede tilbake i trening, klar for å kjempe seg tilbake på parketten.

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        På tur med «kaptein» Virkesdal

        – Dette er så interessant å se. Hvor mange hus er kommet til? Hvordan ser bygdene våre

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Ingen ny «Ta sjansen»

          Fjorårets publikumssuksess under Strusshamnfestivalen til tross, det blir ingen gjentakelse i år.

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Først ute med internasjonalt båtbevis

            Fra i år av kan du ikke lenger dra på ferie til utlandet i fritidsbåt med et vanlig båtførerbevis. En båtskole fra Askøy tilbyr nå et godkjent internasjonalt båtførerbevis, som en av de første i Norge.

              Siste kortnytt

              Mest tipset

              Askøyværingen, AV-bygget,
              Postboks 4, 5321 Kleppestø

              Ansvarlig redaktør: Stig Erik Elliott

              Utviklet i KeyPublisher, et Keyteq AS©2006 produkt